Historie a funkce QR kódů

QR kódy patří mezi dvojdimenzionální čárové kódy (datamatrix), které byly navrženy tak, aby mohl být jejich obsah dekódován rychleji, než u standardních lineárních čárových kódů.

Technologii pro QR kódy navrhla už v roce 1994 japonská společnost Denso-Wave. Zkratka „QR“ pochází od vzniku z anglického quick response, což v doslovném překladu znamená „rychlá odpověď“. QR kódy se tedy používají k rychlému, efektivnímu přenosu libovolné informace do mobilního zařízení, telefonu či tabletu.

Struktura QR kódu


Výhody QR kódu

Můžete s ním otáčet, jak chcete, ale kód bude díky kotvícím bodům čitelný i otočený o 180 stupňů. Načtete ho i v případě, že barvy budou inverzní, a barevný kontrast také nemusí být příliš velký. Samozřejmě, že velkou výhodou QR kódu je i jeho kapacita. Do systému bílých a černých plošek, tedy QR kódu, můžete ukrýt 7089 čísel, pokud chcete kombinovat čísla a písmena, pak je kapacita QR kódu 4296 znaků. Jen pro zajímavost, tato hodnota zhruba odpovídá délkou 1. zpěvu Máchovy básně Máj. 

QR kód navíc načtete i v okamžiku, kdy je částečně poškozený, znečištěný, odtržený … A to díky modulu pro korekci chyb. Mimochodem, už při tvorbě kódu si můžete určit, jaký standard pro korekci chyb použijete. QR generátory nabízejí 4 – L, M, Q a H. Standard L je nejnižší a načtete díky němu kód, který je poškozený maximálně ze 7 %. Naopak standard H je nejvyšší a kód, který ho využívá, je k načtení i v okamžiku, kdy je zničený ze 30 %. Pozor ale na to, že čím nižší standard použijete, tím více informací do kódu vepíšete a naopak – vyšší standard znamená menší informační kapacitu.


Last modified: Thursday, 21 June 2018, 4:52 PM